Данас је у сали за едукације ЈЗУ Дом здравља Зворник, у организацији Министарства здравља и социјалне заштите Републике Српске, представљен Програм за ријетке болести у Републици Српској за период 2022-2024 године здравственим радницима регије Бирач.
Поред запослених у ЈЗУ Дом Здравља Зворник, предавању су присуствовали и представници ЈЗУ Болница Зворник, ЈЗУ Дом здравља Братунац, ЈЗУ Дом здравља Сребреница, ЈЗУ Дом здравља Шековићи и Института за популацију и развој (ИПД) из Сарајева.
Милан Латиновић, помоћник министра у Министарству здравља и социјалне заштите Републике Српске истакао је да су Програмом за ријетке болести у Републици Српској дефинисани стратешки правци дјеловања са циљем унапређења здравствене заштите и квалитета живота обољелих од ријетких болести.
Ријетке болести представљају изузетно хетерогену групу обољења чија је заједничка карактеристика мала учесталост у општој популацији. Према дефиницији Европске комисије ријетке болести су оне болести које погађају мање од пет појединаца на 10.000 становника. Унутар саме групе, постоје и врло ријетке болести које погађају једну особу на 100.000 становника или чак и мање. Иако су појединачно ријетке, с обзиром на то да се ради о различитим обољењима (између 6.000 и 7.000 обољења), њихова укупна учесталост у општој популацији и утицај на морбидитет, морталитет и квалитет живота становништва су велики.
У Републици Српској има више од 800 пацијената обољелих од ријетких болести са 20 различитих дијагноза. Иако су различите етиологије, узраста у ком се јављају, тока, клиничких карактеристика, тежине и популације која је захваћена, ријетке болести имају многа заједничка обиљежја због чега их у оквиру система здравствене заштите треба посматрати као јединствену цјелину. Основне заједничке карактеристике ријетких болести су касна и компликована дијагностика, неуједначеност и сложеност самог лијечења, здравствене његе и пружања здравствених услуга тој категорији пацијената.
Богдрана Бодирога, замјеник директора ЈЗУ Дом здравља Зворник изразила је задовољство што је Дом здравља домаћин презентације овог пројекта који је од великог значаја за обољелих од ријетких болести те истакла значај сарадње свих нивоа здравствене заштите у превенцији, дијагностици, лијечењу и рехабилитацији обољелих од ријетких болести.