• Симе Перића 1, Зворник, Република Српска, 75400, Босна и Херцеговина
  • +387 56 211-100

Свјетски дан менталног здравља обиљежава се 10.октобра сваке године, а покренула га је 1992. Свјетска федерација за ментално здравље у сарадњи са Свјетском здравственом организацијом са циљем промоције менталног здравља.
Тема овогодишњег обиљежавања је »Ментално здравље је универзално људско право«.
Свака особа има право на заштиту менталног здравља која укључује заштиту од фактора ризика за за настанак болести, право на доступну, приступачну, прихватљиву и квалитетну његу, право на слободу, независност и укључивање у заједницу.
Добро ментално здравље је од виталног значаја за опште здравље и благостање сваког појединца. На ментално здравље појединца утичу многи фактори, посебно социјални: сиромаштво, незапосленост, радна околина, организација друштва, породични односи, изложеност стресу и траумама, социјална подршка, стигма, изолација и многи други фактори. Многи од ових фактора могу се отклонити и спријечити акцијама и интервенцијама на нивоу заједнице и друштва. Тиме се смаљује ризик за менталне поремећеје и побољшава психичко здравље.
Још прије пандемије корона вируса, процијењивало се да свака осма особа има проблем са менталним здрављем који утичу на њихово физичко здравље, социјално благостање и квалитет живота. Данас када свијет трпи посљедице пандемије корона вируса, ратова, расељавања број особа са менталним проблемима је у сталном порасту. Процјењује се да близу милијарду људи широм свијета живи са поремећајима менталног здравља који све чешће погађају дјецу и адолесценте. .
Упркос напорима влада, институција и бројних организација дискриминација у погледу менталног здравља, штетни стереотипви и стигма у заједници, породици, школи, на радном мјесту и даље су присутни.
Одговоре на питања везана за заштиту менталног здравља можете добити од љекара у Центру за заштиту менталног здравља и Службе породичне медицине Дома здравља Зворник.