Свјетски дан хипертензије 17.мај 2025. се ове године обиљежава под слоганом „мјери свој крвни притисак правилно, контролиши га и живи дуже“.
Сваке године 17. маја обиљежавамо Свјетски дан хипертензије.
Основни циљ ове активности је информисање и едукација популације о значају превенције, откривања и лијечења хипертензије.
Хипертензија или повишен крвни притисак је један од највећих, ако не и највећи, јавноздравствени проблем данашњице, који доводи до обољевања, инвалидитета и умирања у свијету, а и код нас. Око 18% леталних исхода у свијету, дакле скоро сваки пети, се приписују компликацијама хипертензије.
Процјењује се да се скоро 1/3 свјетске популације суочава са неким видом нерегулисаног крвног притиска, а да 4 од 10 старијих од 18 имају хипертензију.
Подаци говоре и да 50% особа са хипертензијом не знају да је имају, а половина оних који знају за своју хипертензију не предузимају ништа и не лијече се. Тиме долазимо до податка да само 25% особа са хипертензијом се лијечи, третира адекватно и води рачуна о контроли хипертензије, а преосталих 75% одраслих ризикује због нерегулисане хипертензије да развије компликације ове опасне болести, као што су: болести срца, крвотока, бубрега, мозга и др. (изненадни срчани или мождани удар, затајење бубрега, деменције и сл.)
Нормална вриједност крвног притиска је 120/80, а особама код којих се измјери, у неколико поновљених мјерења, 140/90 и више се поставља дијагноза хипертензије.
Хипертензија често бива непрепозната и високе вриједности крвног притиска се често детектују тек уз појаву одређених симптома, а сматра се да је појава симптома као што су: главобоље, вртоглавице, мучнина, презнојавање, тешкоће при дисању, осјећај притиска, бола, „лупања“ у прсима, сметње вида, крварење из носа, хроничан умор…већ знаци оштећења унутрашњих органа.
Хипертензија је озбиљан здравствени проблем, али је могуће добро контролисати, понекад је довољно само промјеном животних навика, са или без терапије, регулисати је.
Потребно је смањити унос соли, уравнотежити исхрану, смањити количину оброка, базирати исхрану на здравим намјерницама, престати конзумирати цигарете и алкохол, бити редовно физички активни и одржавати нормалну тјелесу тежину.
Савјети за правилно самомјерење крвног притиска:
Сваки дан током 7 дана (најмање 3 дана).
Ујутру и увече прије узимање лијекова.
Сваки пут два мјерења са минутом паузе између мјерења.
Крвни притисак немојте мјерити након физичког напора или након узимања било каквих лијекова.
Прије мјерења најмање 5 минута удобно одморите у просторији на собној температури.
Манжетна апарата треба да буде у нивоу срца, руку ставите у удобан положај и обавезно наслоните на подлогу. Нема разговора током мерења, сједите наслоњени леђима на столицу. Ноге не смију бити прекрштене, а стопала треба да буду равно на поду.
Дакле, мјерите свој крвни притисак правилно, контролишите га и живите дуже!